Fontanna multimedialna - harmonogram pokazów

Fontanna multimedialna w Lublinie należy do najnowocześniejszych w Polsce, a nawet Europie. Cały kompleks złożony jest z dziewięciu wodotrysków – siedmiu zdrojów w nowej części deptaka, fontanny spiralnej oraz głównej, multimedialnej, wyposażonej w 227 dysz. Fontanna składa się także z 319 reflektorów, które tworzą wielobarwne sekwencje.

Fontanna multimedialna to doskonałe narzędzie do komunikowania ważnych treści w atrakcyjny sposób. Specjalne pokazy powstały m.in. na okoliczność obchodów 450 rocznicy Unii Lubelskiej, 700-lecia Miasta Lublin czy 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

Do chwili obecnej powstało 10 pokazów, które można oglądać od maja do września, co weekend, w piątki i soboty o godz. 21.00.

Każdy pokaz składa się z 2 projekcji oddzielonych 10 minutową przerwą.

Harmonogram pokazów LIPIEC 2022 - godz. 21.30

01.07.2022 pt. - Wieniawski IMPRO, Unia Narodów
02.07.2022 sb. - Historia Placu Litewskiego na wesoło, Symfonia Nauki

08.07.2022 pt.  - Czarcia Łapa, Wydarzenia kulturalne
09.07.2022 sb. -  Wieniawski IMPRO, Tradycje Lubelskiego Przemysłu Lotniczego + Sen o Mieście

15.07.2022 pt. - Historia Placu Litewskiego na wesoło, Tradycje Lubelskiego Przemysłu Lotniczego + Anioły Lubelskie
16.07.2022 sb. - Czarcia Łapa, Symfonia Nauki

22.07.2022 pt. - Symfonia Nauki , Tradycje Lubelskiego Przemysłu Lotniczego + Sen o Mieście
23.07.2022 sb. - Czarcia Łapa, Unia Narodów

29.07.2022 pt. -  Wieniawski IMPRO, Unia Narodów
30.07.2022 sb. - Czarcia Łapa, Tradycje Lubelskiego Przemysłu Lotniczego + Anioły Lubelskie

fontanna 1

Opis pokazów

 

UNIA NARODÓW
reż. Łukasz Witt - Michałowski
długość: 12 min

Unia Narodów to alegoryczna opowieść o kształtowaniu się relacji pomiędzy Polską a Litwą, które doprowadziły do powstania jednej z najtrwalszych unii politycznych i rozkwitu tej części Europy. To opowieść o trudnym związku równych sobie i nieraz skonfliktowanych na przestrzeni wieków państw, które w czasach, gdy Europa krwawiła od ciągłych wojen potrafiły dostrzec, że samotna walka i chwilowe sojusze są drogą donikąd. Mądrość, która pozwoliła zrozumieć, że prawdziwe bezpieczeństwo i rozwój można uzyskać łącząc swe siły zaowocowała unią narodów, która przetrwała 409 lat, a jej ukoronowaniem stało się jedno z najpotężniejszych państw ówczesnej Europy - Rzeczpospolita Obojga Narodów, która wprowadziła Polskę i Litwę w Złoty Wiek rozwoju. Siłą sprawczą tych zmian byli nie królowie i rządy, lecz obywatele. Narrację naszego pokazu oparliśmy na Oksfordzkiej historii unii polsko-litewskiej autorstwa oksfordzkiego profesora Roberta Frosta,opowiadającej o kształtowaniu się państwa opartego na konsensusie, wielonarodowego oraz pluralistycznego pod względem religijnym, budowanego odgórnie i oddolnie na drodze pokojowych negocjacji, a nie wojny i podboju.

 

SEN O MIEŚCIE
reż. Janusz Opryński
długość: 20 min

„Sen o Mieście” - to inscenizacja nawiązująca do widowiska teatralnego w reżyserii Janusza Opryńskiego, prezentowanego podczas obecności Lublina we Wrocławiu w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Spektakl jest opowieścią o kluczowych epizodach z historii Lublina. Widowisko zostało zrealizowane przy udziale tancerzy, sztukmistrzów, artystów nowego cyrku – w formie multimedialnej zostanie zaprezentowane w towarzystwie fontann i laserów.

 

ANIOŁY LUBELSKIE
reż. Janusz Opryński
długość: 12 min

"Anioły lubelskie" to projekt bezpośrednio zainspirowany wnętrzem Kaplicy Trójcy Świętej znajdującej się na Zamku Lubelskim. Freski namalowane zgodnie z zasadami sztuki bizantyńskiej pobudziły wyobraźnię artystów, ludzi teatru, muzyki i sztuk wizualnych. Freski zostały na nowo odkryte w 1918 roku, sto lat temu, kiedy odzyskaliśmy wolność. Nasze anioły spod grubej warstwy tynku wyleciały w przestrzeń miasta, ku wolności. Po długim locie usiadły na ramionach niezwykłych ludzi, architektów wolności. Kaplica, która jest symbolem spotkania Wschodu z Zachodem staje się dla nas nieustającą inspiracją.

 

CZARCIA ŁAPA
reż. Łukasz Witt - Michałowski
długość: 12 min

Czarcia Łapa to widowisko dla dzieci i dorosłych, zabierające nas do roku 1637, w którym pewna uboga wdowa wdała się w konflikt z zamożnym magnatem. Szlachcic, przekupiwszy sędziów uzyskał wyrok przychylny sobie. Zrozpaczona stronniczością sędziów wdowa, miała domagać się w swej sprawie werdyktu samych mocy piekielnych. Przywołane z zaświatów diabły przeprowadziły proces ponownie, uniewinniając tym razem wdowę. Widząc zatwardziałe serca ludzkie i sprawiedliwe diabelskie, Chrystus na krzyżu odwrócił swą głowę. Krzyż, który znajdował się wówczas w Trybunale Koronnym, można dziś podziwiać w Archikatedrze, a w Zamku Lubelskim - stół, na którym diabły, pozostawiły swój unikalny podpis - odcisk czarciej łapy.

 

WIENIAWSKI IMPRO
muzyka: Gabriel Menet
długość: 10 min

Muzyka stanowiąca tło oraz wyznaczającą dynamikę pokazu "światło i dźwięk" na fontannie przygotowana została przez Gabriela Meneta (lubelskiego muzyka i kompozytora). Ścieżka dźwiękowa inspirowana jest twórczością Henryka Wieniawskiego (urodzonego w Lublinie, jednego z najsłynniejszych kompozytorów polskich). Frazy kompozycji Wieniawskiego pochodzące głównie z Scherzo Tarantelle Op. 16 poddane zostały nowoczesnej interpretacji przy wykorzystaniu współczesnych narzędzi instrumentalnych.

 

SYMFONIA NAUKI
realizacja: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej we współpracy z uczelniami lubelskimi
reż. Łukasz Witt - Michałowski
długość: 12 min

Pokaz „Symfonia nauki” to symboliczne zaprezentowanie potencjału lubelskiego środowiska naukowego, wkładu lubelskich badań i odkryć w funkcjonowanie i rozwój ludzkości o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim oraz globalnym. Narracja widowiska odwołuje się do ponad 100-letniej tradycji akademickości Lublina nawiązując do osiągnięć z wybranych dziedzin nauki. Prezentacja przedstawia skomplikowane arkana nauki w przystępny dla wszystkich sposób. Wydarzenie dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.

 

TRADYCJE LUBELSKIEGO PRZEMYSŁU LOTNICZEGO
realizacja: Centrum Kultury w Lublinie
długość: 7 min

"Tradycje lubelskiego przemysłu lotniczego" - animacja prezentująca najciekawsze osiągnięcia lubelskich budowniczych samolotów i śmigłowców. Pierwsza w Polsce wytwórnia samolotów, przepiękne konstrukcje, niezwykłe historie i rekordy świata bite na statkach powietrznych budowanych tuż obok nas, to 100 lat niezwykłej, dla wielu wciąż nieodkrytej historii.

 

INSPIRUJE NAS WOLNOŚĆ
realizacja: Centrum Kultury w Lublinie
długość: 5 min

Lublin 1918 – 2018 „Inspiruje nas Wolność” jest to krótka prezentacja na mgiełce fontanny ukazująca rolę Lublina w procesach odzyskana Niepodległości w Polsce, zrealizowana w stylizacji kroniki filmowej, w której wykorzystano archiwalne materiały i nagrania: fragmenty filmów, zdjęcia oraz animacje komputerowe

 

HISTORIA PLACU LITEWSKIEGO NA WESOŁO
długość: 8 min

"Historia Placu Litewskiego na wesoło" - to pokaz przygotowany przez Poławiacze Pereł Improv Teatr. Artyści podjęli się nagrania miniatur scenicznych inspirowanych historią placu Litewskiego, z uśmiechem i przekornie przedstawiają 5 scen z placu Litewskiego i 5 najważniejszych wydarzeń, które ich zdaniem odmieniły oblicze centrum Lublina.

 

WYDARZENIA KULTURALNE
długość: 8 min

„Wydarzenia Kulturalne” - to prezentacja najważniejszych festiwali i wydarzeń kulturalnych Miasta Lublin. Filmy prezentujące lubelskie festiwale są przeplatane pokazami fontann w rytm muzyki i tańca wody.


Mamy już 20 lat!

20 lat MH 2 kolo cs5

Miesięcznik Handlowy Archiwum

 
 

Reklamy z Miesięcznika